Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie obiektowe dla początkujących

Podsumowanie - pułapki i wskazówki

Zwłaszcza w php obserwujemy zjawisko strukturalnego podejścia do programowania opakowanego w obiekty. Nie jest to rzadkie. Nawet w Javie, jeśli ktoś się uprze, można coś napisać strukturalnie, gdyż nie chodzi tylko o to aby używać obiektów, ale aby zmienić sposób patrzenia na program/aplikację. Po tym jak to się stanie, a zazwyczaj ma to miejsce na skutek "olśnienia", programowanie obiektowe staje się bardzo naturalne. Po poznaniu podstaw programowania obiektowego polecam przestudiowanie podstawowych wzorców projektowych, analizę części API oraz implementacji jakiegoś frameworku napisanego w php5. Oczywiście nie należy zapominać o pisaniu własnego kodu.

  • Nazwy klas powinny być rzeczownikami (lub ewentualnie przymiotnik + rzeczownik), gdyż opisują jakiś "przedmiot"
  • Nazwy metod klasy powinny być czasownikami (rzadziej rzeczownikami), gdyż opisują jakąś czynność wykonywaną na rzecz obiektu
  • Nazwy interfejsu powinny być przymiotnikami (gdyż zazwyczaj opisują zdolność do czegoś, np. Countable) lub rzeczownikami
Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Błąd w przykładowym kodzie
Wtorek 16 Luty 2010 2:33:32 pm - mateo84 <mateo84_at_o2.pl>

Witam, próbowałem się zaznajomić z projektowaniem obiektowym w php i pozytywnie odbieram fakt, że komuś chce się pisać te wszystkie poradniki i tutoriale, tak jak ten. Ale niestety mam uwagę. 3. Modyfikacja dostępu w kodzie 4 (licząc od góry) metoda getName() nie wyświetla ani Reksio ani też Jamnik Reksio. Zapewne dlatego że gdzieś wypadałoby wpisać "echo". Jeżeli jest to zależne od konfiguracji serwera to przepraszam ja, ale jeżeli autor nie przetestował działania skryptu to coś tu jest nie "helloł".
Pozdrawiam :)

Za malo o istocie OOP
Niedziela 29 Marzec 2009 7:22:56 pm - seth

Brakuje mi w tym artykule opisu filozofii pisania obiektowego. To co w nim jest to tylko opis narzedzi ktore udostepnia PHP 5, a przeciez programowanie obiektowe to cos wiecej niz uzywanie slowek class, extend itp.

Jako, ze jest to tekst dla poczatkujacych brak wprowadzenia w istote OOP jest dla mnie bardzo duzym minusem.

Jezeli juz kogos chcemy uczyc obiektowki to zadbajmy o to aby wiedzial po co mu to do szczescia i jakie problemy rozwiazuje. W przeciwnym razie osoba taka dostaje do reki mlotek z instrukcja obslugi ale nie wie po co w ogole ma wbijac te gwozdzie.

Nie dla początkujących
Piątek 27 Marzec 2009 9:36:11 pm - orglee

Panie Piotrze posługuje się Pan bardzo hermetycznym językiem, opisując podstawy obiektówki. Nie wiem czy będąc początkującym zrozumiałbym więcej niż połowę z tego artykułu. Oprócz tego czasami wyprzedza Pana, Pańskie myślenie. Przykładem może być, użycie słów opisujących proces dziedziczenia, przed wytłumaczeniem istoty tego zagadnienia.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System