Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie obiektowe dla początkujących

Przysłanianie metod

Bardzo często mamy potrzebę lekkiej modyfikacji lub całkowitej zmiany danej metody w podklasie. Php daje możliwość powtórnej definicji (przysłaniania) metod w podklasach.

abstract class Dog{
	private $name;

	public function __construct($name){
		$this->name = $name;
	}

	public function getName(){ 
    return $this->name; 
}
	public function setName($name){
      $this->name = $name;
    }
}

class Basset extends Dog{
	public function setName($name){//możliwe jest przedefinowanie metody rodzica
		$this->name = 'Jamnik '.$name;//nie zadziała, gdyż $name jest prywatne
	}
}

Powyższy kod nie zadziała, gdyż składowa $name jest prywatna. Powinniśmy jakoś wywołać metodę Dog::setName() z wnętrza metody Besset::setName();

//ciach
	public function setName($name){
		$this->setName('Jamnik '.$name);
	}
//ciach

Powyższa modyfikacja też nie zadziała, gdyż metoda wykonuje samą siebie bezwarunkowo (rekurencja bez warunku stopu), przez co po 60 sekundach zobaczymy stronę z błędem o przekroczeniu limitu czasu. Aby odwołać się do metody rodzica trzeba zastosować atrybut "parent":

//ciach
public function setName($name){
	parent::setName('Jamnik '.$name);
}
//ciach

Atrybut parent sprawia, że zostaje wywołana metoda nadklasy. W ten sposób można rozszerzać wszystkie metody, włącznie z konstruktorem. Nie ma ograniczeń odwoływania się do metody X rodzica, tylko z metody X podklasy, czyli można w taki sposób rozszerzać metody:

//ciach
public function X(){
	parent::Y();
	return parent::X();
}
//ciach

Jednym z ograniczeń przysłaniania metod jest brak możliwości zmiany modyfikatora dostępu na modyfikator o większym stopniu ochrony. Czyli metody publicznej nie można przysłonić metodą chronioną, lub prywatną, ale metodę prywatną można przysłonić metodą publiczną lub chronioną.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Błąd w przykładowym kodzie
Wtorek 16 Luty 2010 2:33:32 pm - mateo84 <mateo84_at_o2.pl>

Witam, próbowałem się zaznajomić z projektowaniem obiektowym w php i pozytywnie odbieram fakt, że komuś chce się pisać te wszystkie poradniki i tutoriale, tak jak ten. Ale niestety mam uwagę. 3. Modyfikacja dostępu w kodzie 4 (licząc od góry) metoda getName() nie wyświetla ani Reksio ani też Jamnik Reksio. Zapewne dlatego że gdzieś wypadałoby wpisać "echo". Jeżeli jest to zależne od konfiguracji serwera to przepraszam ja, ale jeżeli autor nie przetestował działania skryptu to coś tu jest nie "helloł".
Pozdrawiam :)

Za malo o istocie OOP
Niedziela 29 Marzec 2009 7:22:56 pm - seth

Brakuje mi w tym artykule opisu filozofii pisania obiektowego. To co w nim jest to tylko opis narzedzi ktore udostepnia PHP 5, a przeciez programowanie obiektowe to cos wiecej niz uzywanie slowek class, extend itp.

Jako, ze jest to tekst dla poczatkujacych brak wprowadzenia w istote OOP jest dla mnie bardzo duzym minusem.

Jezeli juz kogos chcemy uczyc obiektowki to zadbajmy o to aby wiedzial po co mu to do szczescia i jakie problemy rozwiazuje. W przeciwnym razie osoba taka dostaje do reki mlotek z instrukcja obslugi ale nie wie po co w ogole ma wbijac te gwozdzie.

Nie dla początkujących
Piątek 27 Marzec 2009 9:36:11 pm - orglee

Panie Piotrze posługuje się Pan bardzo hermetycznym językiem, opisując podstawy obiektówki. Nie wiem czy będąc początkującym zrozumiałbym więcej niż połowę z tego artykułu. Oprócz tego czasami wyprzedza Pana, Pańskie myślenie. Przykładem może być, użycie słów opisujących proces dziedziczenia, przed wytłumaczeniem istoty tego zagadnienia.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System