Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie obiektowe dla początkujących

Słowo kluczowe final

Wcześniej już wspomniałem o słowie kluczowym final, ale nie w kontekście php, a w kontekście stałych klasowych w Javie. Istotą słowa kluczowego final jest to, że klasa lub metoda (w php nie można stosować słowa kluczowego final przed składowymi oraz zwykłymi zmiennymi) poprzedzona nim nie może zostać odziedziczona (kontekst klasy) lub przysłonięta (kontekst metody). Przykład:

final class Basset extends Dog{
	//pozostałe metody
}

class LongHairBasset extends Basset{
	//pozostałe metody
}

Taka ścieżka dziedziczenia nie jest możliwa, gdyż klasa Basset jest finalna, czyli żadna klasa nie może po niej dziedziczyć. W kontekście klas, słowo kluczowe final można zastosować do uniemożliwienia definiowania podklas klasy, która jest już maksymalnie wyspecjalizowana w danej hierarchii.

Metod poprzedzonych słowem final nie można przysłonić w podklasach.

class Article{
	//ciach
	final public function getId(){
		return $this->id;
	}
	//ciach
}

class News extends Article{
	//ciach
	public function getId(){
		//coś innego
	}
	//ciach
}

Taka definicja klasy News jest niemożliwa. Metoda Article::getId() jest finalna, nie można jej przedefiniować w podklasie. Które metody powinno się oznaczać jako finalne? Te które mają mieć taką samą implementację dla wszystkich klas w danej hierarchii. Tak jak w przykładzie powyższym, trudno sobie wyobrazić inną implementację metody Article::getId(). Na upartego w podklasach taka metoda niekoniecznie musi zwracać składową $id, może zwracać np. element o kluczu "id" jakieś składowej tablicowej - ale jeśli przewidujemy taką ewentualność to nie używamy w tym przypadku słowa kluczowego final.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Błąd w przykładowym kodzie
Wtorek 16 Luty 2010 2:33:32 pm - mateo84 <mateo84_at_o2.pl>

Witam, próbowałem się zaznajomić z projektowaniem obiektowym w php i pozytywnie odbieram fakt, że komuś chce się pisać te wszystkie poradniki i tutoriale, tak jak ten. Ale niestety mam uwagę. 3. Modyfikacja dostępu w kodzie 4 (licząc od góry) metoda getName() nie wyświetla ani Reksio ani też Jamnik Reksio. Zapewne dlatego że gdzieś wypadałoby wpisać "echo". Jeżeli jest to zależne od konfiguracji serwera to przepraszam ja, ale jeżeli autor nie przetestował działania skryptu to coś tu jest nie "helloł".
Pozdrawiam :)

Za malo o istocie OOP
Niedziela 29 Marzec 2009 7:22:56 pm - seth

Brakuje mi w tym artykule opisu filozofii pisania obiektowego. To co w nim jest to tylko opis narzedzi ktore udostepnia PHP 5, a przeciez programowanie obiektowe to cos wiecej niz uzywanie slowek class, extend itp.

Jako, ze jest to tekst dla poczatkujacych brak wprowadzenia w istote OOP jest dla mnie bardzo duzym minusem.

Jezeli juz kogos chcemy uczyc obiektowki to zadbajmy o to aby wiedzial po co mu to do szczescia i jakie problemy rozwiazuje. W przeciwnym razie osoba taka dostaje do reki mlotek z instrukcja obslugi ale nie wie po co w ogole ma wbijac te gwozdzie.

Nie dla początkujących
Piątek 27 Marzec 2009 9:36:11 pm - orglee

Panie Piotrze posługuje się Pan bardzo hermetycznym językiem, opisując podstawy obiektówki. Nie wiem czy będąc początkującym zrozumiałbym więcej niż połowę z tego artykułu. Oprócz tego czasami wyprzedza Pana, Pańskie myślenie. Przykładem może być, użycie słów opisujących proces dziedziczenia, przed wytłumaczeniem istoty tego zagadnienia.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System