Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Programowanie obiektowe dla początkujących

Klasy abstrakcyjne i interfejsy

Klasy abstrakcyjne

W wielu przypadkach podstawowa klasa bazowa jest na tyle ogólna, że nie powinno się tworzyć jej obiektu. Tak jak w poprzednim przykładzie, trudno sobie wyobrazić obiekt klasy Animal, gdyż ta klasa opisuje bardzo ogólny typ, który służy jedynie jako nadklasa dla innych, bardziej wyspecjalizowanych klas. Aby zapobiec tworzenia obiektów klas, które są bardzo ogólne i których obiekty nie powinny być tworzone, wprowadzono w php5 słowo kluczowe abstract.

abstract class Animal{}
$animal = new Animal();//nie działa, błąd

Dzięki temu słowu kluczowemu utworzenie egzemplarza klasy Animal nie jest możliwe, służy ona bowiem jedynie jako podstawa dla swoich klas specjalizujących. Klasa abstrakcyjna może zawierać tak jak każda inna klasa atrybuty, metody poprzedzone dowolnymi modyfikatorami. Może również zawierać deklarację (nie definicję) metod abstrakcyjnych.

abstract class Animal{
	public function goSleep(){
		//chrapie
	}

	abstract public function roar();
}

Taki zapis wymusza definicję metody roar() w nieabstrakcyjnej podklasie klasy Animal.

class Cat extends Animal{
    public function roar(){
        echo 'miał miał';
    }
}

Jeśli klasa bazowa jest abstrakcyjna i posiada metodę abstrakcyjną, to nie musi być ona zdefiniowana w kolejnej klasie w hierarchii, ale w takim wypadku klasa która dziedziczy po tej bazowej klasie abstrakcyjnej, musi również być abstrakcyjna.

abstract class A{
	abstract public function method();
}

abstract class B extends A{}//tutaj nie musi być definicja metody A::method()

class C extends B{//ale tutaj już tak
	public function method(){}
}

Modyfikator dostępu w definicji metody abstrakcyjnej nie może być silniejszy od tego pierwotnie zdeklarowanego w klasie abstrakcyjnej, czyli nie można zamienić modyfikatora public na private, ale private na public owszem. Deklaracja metody abstrakcyjnej musi mieć takie same parametry co jej konkretna definicja. Wyjątkiem są parametry z wartością domyślną, nie muszą być one uwzględnione w deklaracji metody abstrakcyjnej, np:

abstract class A{
	abstract public function method();
}

class B extends A{
	public function method($b = false){}//dozwolone
}

class C extends A{
	public function method($b){}//niedozwolone!
}

Interfejsy

Jeśli pójdziemy o krok dalej z uogólnieniem pierwszej abstrakcyjnej klasy w hierarchii klas, dojdziemy do momentu kiedy ta klasa będzie zawierała tylko deklaracje abstrakcyjnych metod publicznych. Wtedy taką klasę będziemy mogli zastąpić interfejsem.

interface iAnimal{
	public function roar();
	//inne abstrakcyjne metody charakterystyczne dla zwierząt
}

abstract class Animal implements iAnimal{
	public function goSleep(){
	}
}

Jedna klasa może implementować wiele interfejsów, czyli poprawny jest kod:

interface A{}
interface B{}
class C implements A, B{}

W interfejsie nie musimy korzystać ze słowa kluczowego abstract, aby zdeklarować metodę. Metody, które deklarujemy w interfejsie muszą być publiczne. Pozostałe zasady są takie same jak w metodach abstrakcyjnych.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (3)
Błąd w przykładowym kodzie
Wtorek 16 Luty 2010 2:33:32 pm - mateo84 <mateo84_at_o2.pl>

Witam, próbowałem się zaznajomić z projektowaniem obiektowym w php i pozytywnie odbieram fakt, że komuś chce się pisać te wszystkie poradniki i tutoriale, tak jak ten. Ale niestety mam uwagę. 3. Modyfikacja dostępu w kodzie 4 (licząc od góry) metoda getName() nie wyświetla ani Reksio ani też Jamnik Reksio. Zapewne dlatego że gdzieś wypadałoby wpisać "echo". Jeżeli jest to zależne od konfiguracji serwera to przepraszam ja, ale jeżeli autor nie przetestował działania skryptu to coś tu jest nie "helloł".
Pozdrawiam :)

Za malo o istocie OOP
Niedziela 29 Marzec 2009 7:22:56 pm - seth

Brakuje mi w tym artykule opisu filozofii pisania obiektowego. To co w nim jest to tylko opis narzedzi ktore udostepnia PHP 5, a przeciez programowanie obiektowe to cos wiecej niz uzywanie slowek class, extend itp.

Jako, ze jest to tekst dla poczatkujacych brak wprowadzenia w istote OOP jest dla mnie bardzo duzym minusem.

Jezeli juz kogos chcemy uczyc obiektowki to zadbajmy o to aby wiedzial po co mu to do szczescia i jakie problemy rozwiazuje. W przeciwnym razie osoba taka dostaje do reki mlotek z instrukcja obslugi ale nie wie po co w ogole ma wbijac te gwozdzie.

Nie dla początkujących
Piątek 27 Marzec 2009 9:36:11 pm - orglee

Panie Piotrze posługuje się Pan bardzo hermetycznym językiem, opisując podstawy obiektówki. Nie wiem czy będąc początkującym zrozumiałbym więcej niż połowę z tego artykułu. Oprócz tego czasami wyprzedza Pana, Pańskie myślenie. Przykładem może być, użycie słów opisujących proces dziedziczenia, przed wytłumaczeniem istoty tego zagadnienia.

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System