Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Propel, czyli wydajna i wygodna obsługa baz danych w PHP5

Dodatkowe narzędzia

O ile pisanie aplikacji przy użyciu Propela może być dużo szybsze w stosunku do podejścia tradycyjnego, to skonfigurowanie jego środowiska programistycznego i uruchomieniowego wymaga trochę czasu. Jedną z bardziej pracochłonnych czynności jest przygotowanie pliku XML opisującego schemat DB. Na szczęście Propel umożliwia wygenerowanie takiego pliku na podstawie istniejącej bazy danych. Jest to szczególnie przydatne, gdy włączamy Propela do projektu, w którym baza danych została już wcześniej zaprojektowana.

Generowanie pliku XML odbywa się podobnie jak w przypadku generowania plików klas - używamy do tego zadania (ang. target) Phing o nazwie creole (więcej informacji w Ramce Instalacja). Przykładowe wywołanie może wyglądać następująco:

phing -Dproject=bookstore creole

Choć w uzyskanym pliku schema.xml będziemy musieli z pewnością wykonać ręcznie kilka zmian, jest to i tak wygodniejsze niż zaczynanie całej pracy od zera.

Warto poświęcić trochę czasu na dokładne zapoznanie się z innymi zadaniami przygotowanymi przez autorów Propela (ich listę, wraz z opisem, otrzymamy po wywołaniu Phinga z opcją -list). Znajdziemy wśród nich np. możliwość eksportu danych do postaci XML (datadump), a następnie importu w docelowej DB (datasql). Jest to świetny sposób na migrację z jednej platformy bazodanowej na inną.

Rysunek 5. Diagram UML dla klas generowanych przez Propel na przykładzie tabeli wydawców

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2022 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System