Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Magazyn PHP Solutions
Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:
Brak powiązanych artykułów

Propel, czyli wydajna i wygodna obsługa baz danych w PHP5

ORM, czyli mapowanie relacyjno-obiektowe, to nowa jakość w obsłudze baz danych. Dzięki wykorzystaniu Propela, żmudne zapytania SQL-owe w skryptach PHP przechodzą do lamusa, a tworzenie aplikacji w PHP5 staje się prostsze, wydajniejsze i wygodniejsze.

?ródło:PHP Solutions www.phpsolmag.org

FORUM
W SIECI
  1. http://propel.pdpdb.org/ - strony biblioteki Propel
  2. http://creole.phpdb.org - witryna projektu Creole
  3. http://phing.info/wiki/ - strony Phinga
  4. http://db.apache.org/torque/ - projekt Torque
  5. http://www.agiledata.org/essays/mappingObjects.html - artykuł o mapowaniu ORM
  6. http://www.hibernate.org - strony projektu Hibernate
Co należy wiedzieć...

Czytelnik powinien znać podstawy OOP i relacyjnych baz danych.

Co obiecujemy...

Programista pozna technologię ORM i dowie się, jak ją wdrożyć w swoich projektach.

Wyobraźmy sobie typową księgarnię internetową i katalog sprzedawanych w niej produktów. Struktura jej bazy danych będzie wyglądała podobnie, jak na Rysunku 1. W module administracyjnym naszego hipotetycznego sklepu znajdzie się wiele formularzy zapewniających obsługę przedstawionych tabel. Przy pomocy jednego z nich właściciel będzie mógł dodawać nowe książki, jednocześnie wprowadzając informacje o wydawcy i autorze (Rysunek 2).

Najprostsza implementacja takiego formularza wymaga kilku powtarzalnych, mechanicznych czynności (Listing 1). Ma to swoje poważne wady. Po pierwsze, piszemy całkiem spory kod, którego zadaniem jest obsługa fizycznej reprezentacji danych (przygotowanie wartości do wstawienia do bazy, przepisywanie identyfikatorów do tabel powiązanych, itd), co pochłania nasz cenny czas. Po drugie, taki skrypt jest ściśle przypisany do jednego typu bazy danych (np. MySQL), co utrudnia modyfikację i rozwój tworzonego systemu. Dzieje się tak w przypadku tworzenia wszystkich prezentacyjnych serwisów WWW: wszak większość operacji to pobieranie danych z DB i ich wyświetlanie. Jeśli nasz program jest skonstruowany obiektowo, musimy jeszcze przekształcać otrzymane wyniki (tablice asocjacyjne) do obiektów.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (1)
Generowanie pliku schema.xml dla Propela w Vertabelo
Czwartek 08 Styczeń 2015 1:35:21 pm - javert <jacek.polkowski_at_e-point.pl>

W temacie generowania pliku XML opisującego strukturę istniejącej bazy danych, to warto dodać, że od niedawna możliwe jest przekonwertowanie modelu bazy danych stworzonej w Vertabelo do formatu schema.xml właściwego dla Propela. Dla tych, co jeszcze nie wiedzą, dodam, że Vertabelo jest stworzoną w Polsce aplikacją online służącą do wizualnego projektowania baz danych (można tu stworzyć model od zera lub zaimportować strukturę z już istniejącej bazy danych). Korzystanie z aplikacji jest darmowe dla małych projektów i całkowicie darmowe dla studentów, więc polecam. Po stworzeniu modelu bazy danych w Vertabelo można go przekonwetować na potrzeby Propela za pomocą specjalnego skryptu. Cały myk jest opisany w dokumentacji Vertabelo: http://www.vertabelo.com/blog/vertabelo-news/vertabelo-propel-installation-instructions

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System