Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Kuba (siemakuba) Łopusiński
Reklama

Reklama

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:

Budowa kontrolera na przykładzie implementacji MVC

Jeżeli jesteś jednym z tych deweloperów, którzy chcą rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu projektowania aplikacji zgodnego z zasadami programowania obiektowego, artykuł ten będzie ci z pewnością pomocny. Jest to jeden z serii trzech artykułów, dzięki którym nauczysz się, jak skonstruować prosty schemat aplikacji opartej na trójwarstwowej strukturze Model-View-Controller (Model-Widok-Kontroler, zwanej dalej MVC), którą w prostu sposób można rozszerzyć i wykorzystać do tworzenia bardziej skomplikowanych rozwiązań. W niniejszym artykule wszystkie przykłady opierają się na klasach PHP.

Z pewnością pamiętasz niektóre z tematów poruszanych w pierwszym z moich artykułów. Po pierwsze, przedstawiłem w nim podstawowe zagadnienia dotyczące definiowania i implementacji wzorca MVC, oparte o prosty przykład jego praktycznego wykorzystania.

Jak z na pewno pamiętasz, przykład ten składał się z trzech osobnych klas, z których każda została początkowo zdefiniowana w taki sposób, by spełniać ogólne założenia wzorca MVC. W naszym przypadku, pierwsza z klas kontrolowała działania aplikacji zarządzającej wiadomościami (kontroler), zadaniem drugiej było zapisywanie wiadomości (model), trzecia natomiast odpowiedzialna była za generowanie różnych widoków (odpowiednio: małe litery, wielkie litery i odwrócona kolejność liter) na podstawie danych wejściowych przekazanych jako argument do konstruktora klasy kontrolera.

Oczywiście nie jest moim zamiarem stworzenie w tym artykule bogatej w funkcje struktury MVC, jak chociażby tej znanej z Ruby on Rails. Jedyne, do czego tutaj zmierzam, to przyjemne wprowadzenie w zależności, jakie rządzą modelem MVC na podstawie konkretnych klas PHP. Po lekturze tego tekstu będziesz mógł śmiało rozszerzać nasz bazowy schemat i tworzyć na jego podstawie coraz bardziej złożone aplikacje.

Cóż, zakładając, że ten krótki wstęp przypomniał większość zagadnień poruszanych w poprzedniej części, następnym naszym krokiem będzie implementacja wzorca MVC w kontekście działającej i wykonującej założone zadania aplikacji.

Dalsza część będzie już całkiem pouczająca, kontynuujmy więc naukę i dowiedzmy się teraz, jak sprawić, by wzorzec MVC pracował przy bardziej praktycznym i życiowym zadaniu. Zabierajmy się do pracy!

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (2)
Słabizna
Czwartek 20 Sierpień 2009 6:37:31 pm - mistrzhtml

Niestety, artykuł z serii "nie mam nic do napisania, ale napiszę". To ma być wyjaśnienie modelu MVC? Raczej jakieś idiotyczne przypinanie arkusza CSS, które nic nie wnosi i jest tylko dodatkiem. Niedostateczny!

30 maja
Niedziela 07 Styczeń 2007 10:55:31 am - jordan1977 <mroszak2001_at_yahoo.com>

rozkaz zostanie wykonany 30 maja

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System