PHP jako platforma tworzenia aplikacji zawdzięcza swój sukces nie tylko potężnym możliwościom, ale również samemu modelowi programowania. Aplikacje internetowe tworzone w PHP pozwalają osiągnąć bardzo wiele przy ograniczonym oprogramowaniu klienckim, co oznacza łatwe wdrażanie i aktualizacje, a tym samym szybkie efekty pracy. Jednak architektura ta ma też dotkliwe wady, na przykład opóźnienia między wyświetlaniem kolejnych stron lub brak możliwości pobierania nowych danych bez wysyłania formularza. Na szczęście od ubiegłego roku istnieje rozwiązanie wielu z tych problemów. Tym rozwiązaniem jest mechanizm AJAX.
?ródło: PHP Solutions - www.phpsolmag.org
Powinieneś się dobrze orientować w zasadach programowania obiektowego w PHP4 lub PHP5. Przyda się też pewna znajomość JavaScriptu.
Po przeczytaniu artykułu będziesz znał zasadę działania i stosowania techniki AJAX oraz śledzenia kodu. Pokażemy też możliwości bibliotek implementujących tę technikę.
AJAX pozwala stworzyć dodatkowy kanał komunikacji między klientem a serwerem PHP, a tym samym wysyłać i odbierać dane bez przeładowywania strony. Otwiera to zupełnie nowe możliwości, a w połączeniu z operacjami na modelu DOM z poziomu JavaScriptu, oznacza nadejście ery bogato wyposażonych, interaktywnych aplikacji PHP, wolnych od irytującego klikania i czekania.
W tym artykule przedstawimy praktyczne wprowadzenie do techniki AJAX na przykładzie dwóch bibliotek PHP i niewielkiej aplikacji o działaniu podobnym do Google Suggest.
Szkoda że nie ma przykładowego zastosowania tych kodów... aby zobaczyć jak powinno działać.
może jest tępy ale przeczytałem i nie bardzo wiem o co chodzi. Jeśli to ma być dla początkujących nie jasno napisane jak cholera, niektóre rzeczy biorą się z kosmosu i nie bardzo wiadomo co się z czym je :/
no chyba ze dla ludzi którzy są oblatania w temacie, to ja przepraszam...
genralnie ok, poza literówką - w kodzie klienta jest getstring - a powinno być getString.
No i w sumie to mam problem z biblioteka HTML_Ajax, przy zabawie na plikach php jest ok, ale rpzy łączeniu się z bazą mysql poprzez PHP nie wygląda to już tak dobrze...
"Na szczęście od ubiegłego roku istnieje rozwiązanie wielu z tych problemów."
Chyba trochę dłużej o ile mnie pamięć nie myli.