Każdy kto zaczyna przygodę z programowaniem na początku szuka informacji podstawowych z zakresu "o co tak naprawde w tym chodzi?". Artykuł ten ma przybliżyć zasady tworzenia zmiennych oraz możliwości ich wykorzystywania.
Odpowiedź jest bardzo prosta: zmienna to obszar w pamięci komputera, w którym programista może umieścić jakieś wartości a następnie je odczytywać.
Każda zmienna posiada identyfikator-nazwę, dzięki której można odczytać lub przypisać jej wartość. W PHP zmienna zaczyna się od znaku $ (dolar). Po dolarze następuje nazwa, która podlega pewnym zasadą:- w nazwie zmiennej używamy tylko liter, cyfr i znaków podkreślnika- w nazwach nie można używać spacji- nazwa nie może się zaczynać od liczby- PHP rozróżnia wielkość liter tak, więc zmienne $Autor i $autor są traktowane jako dwie różne zmienne
<?php $var // prawidłowa nazwa $Var // prawidłowa nazwa, pamiętaj, że var i Var to zupełnie inne zmienne $my_var // prawidłowa nazwa $my_var2 // prawidłowa nazwa $_var // prawidłowa nazwa $myVar // prawidłowa nazwa $2var // UWAGA!!! NIEPOPRAWNA NAZWA, LICZBA NIE MO?E BYAE TU? PO $ (dolar) $my var // UWAGA!!! NIEPOPRAWNA NAZWA, NIE MO?NA U?YWAAE SPACJI ?>
początkujący, który wszystko przyjmuje na wiarę mogłby to kupić. Mowa o przykładzie numer 6 ze zmiennych tablicowych.
1. Brakuje indeksów "imie" w tabelach
2. Żeby otrzymać wynik "Jakiś" należy się odwołać do indeksu "marek" w przedostatniej linijce.
Całość powinna wyglądać tak:
<?php
$aMen1 = array('imie' => 'Janek', 'nazwisko' => 'Kowalski', 'ulica' => 'Długa 5a');
$aUser['jan'] = $aMen1;
$aMen2 = array('imie' => 'Marek', 'nazwisko' => 'Jakiś', 'ulica' => 'Krótka 23');
$aUser['marek'] = $aMen2;
echo $aUser['jan']['imie']; // wyświetla: Jan
echo $aUser['jan']['nazwisko']; // wyświetla: Kowalski
echo $aUser['marek']['imie']; // wyświetla: Marek
echo $aUser['marek']['nazwisko']; // wyświetla: Jakiś
?>
Od kiedy liczba -52 to liczba naturalna? :D
w części "Zasięg zmiennych" w 2 źródle chyba jest błąd w zmiennych chyba ze to jakieś czary :)
Nieocenione informacje. Dzięki. Ale może pokusiłby się ktoś o sprawdzenie błędów ortograficznych.
Pozdrawiam,
Początkujący programista RoceK
Wszystko fajnei ale tyle to każdy początkujacy praktycznie wie , może by tak autor rozszerzył ten artykuł? tym bardziej że ciekawie napisane , co przechowujemy w zmiennych , jak to odczytać? wygląda jak niedokończony urywek z jakiejś książki.
Nie chciałbym zniechęcać autora do pracy nad PHP i do pomagania innym, ale ten artykuł jest zupełnie bezużyteczny. Każdy, kto chce napisać nawet prosty skrypt w PHP musi przeczytać choćby opis języka (np. z php.net), więc przepisywanie małego fragmentu dokumentacji tutaj mija się z celem.
Pozdrawiam
Ciekawy i bardzo ładny artykuł dla początkujących napewno bedzie bardzo przydatny
dobry artykuł dla początkujących, chociaż wydyje mi się, że powinno się rozwinąć wątek z rzutowaniem i konwersją typów, a konkretnie o więcej szczegółów i przykłądów dotcyczących BOOL, poniewaz niewlasciwe stosowanie i niepelne zrozumienie tego typu czesto bywa przyczyna wielu bledow i nieporozumien.