Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!

Klasy abstrakcyjne w PHP 4

Projektowanie aplikacji z użyciem klas abstrakcyjnych.

W większości przypadków klasy abstrakcyjne są umieszczane na szczycie hierarchi klas. Możliwe, że chciałbyś, aby w projektowanej aplikacji każda z klas posiadała pewną narzuconą z góry funkcjonalność, np. toString[dop. tłumacza - metoda pozwalająca na przedstawienie obiektu w formie łańcucha znaków]. Do tego świetnie nadaje się klasa abstrakcyjna, która pozwoli na nam uniknięcie osobnego implentowania tejże metody dla każdej z klas. Innym doskonałym przykładem są interfejsy. W językach takich jak Java istnieje specjalny typ "interfejs", który wymusza na klasie implementującej interfejs, aby posiadała pewną narzuconą funkcjonalność. Implementacja jakiegokolwiek kodu w interfejsie spowoduje wywołanie błędu kompilacji. PHP w wersji czwartej nie posiada typu interfejsu. Sam typ interfejsu możemy jednak zastąpić z powodzeniem klasami abstrakcyjnymi, w których nie zawrzemy jakiegokolwiek kodu. Dzięki interfejsowi pewne zachowania są zdefiniowane, a każda klasa korzystająca z niego może w dowolny sposób te zachowania zaimplementować. Co ważne interfejsy mogą być łączone z klasami, aby rozszerzyć ich funkcjonalność. W dalszej części atykułu przyjrzymy się metodzie w jaki sposób interfejsy mogą być dynamicznie dołączane podczas wykonywania programu.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (4)
Literówka c.d.
Środa 21 Marzec 2007 3:24:56 pm - skyfly <przemekkus_at_interia.pl>

listingach :)

Literówka
Środa 21 Marzec 2007 3:23:49 pm - skyfly <przemekkus_at_interia.pl>

We wszystkich listningach zamiast "is_subclass_if" ma być oczywiście "is_subclass_of".

abstrakcja
Sobota 28 Styczeń 2006 6:18:42 pm - emp

Abstrakcja jest ale nie ma dziedziczenia wielorakiego.. tylko interfejsy a to jest kapa w prownaniu z mozliwosciami jakie daje welorakie dziedziczenie... jak mozna usuwac jakies udogodnienia tylko dlatego ba sa programisci ktorzy nie umieja z nich skorzystac... przyklad javy rezygnacia z wiekszosci udogodnien jest spowodowana tym by programisci popelniali mniej bledow .. chory pomysl tak offtopik ;)

Brak danych
Piątek 13 Styczeń 2006 10:45:21 pm - ..:: pingu ::.. <pingu_at_interia.pl>

literowka w podstronie:
Implementacja klas abstrakcyjnych w PHP 4.
na samym koncu (tzn koncowy akapit)
W PHP 4 nie ma różnicuy pomiędzy metodą abstrakcyjną oraz nieabstrakcyjną

Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System