Witaj, Gościu O nas | Kontakt | Mapa
Wortal Forum PHPEdia.pl Planeta Kubek IRC Przetestuj się!
Kategorie

Kategorie

Kategoria wyżej
O autorze

O autorze

Adam (Jabol) Więckowski

Z php.pl od 2004 roku, jako moderator forum, autorm artykułów związanych z linuxem i zarządzaniem serwerami, specjalizuje się w konfiguracji baz danych

Podobne Artykuły

Poniżej znajduje się lista podobnych artykułów:
Brak powiązanych artykułów

PostgreSQL - Instalacja i podstawowa konfiguracja

Kompilacja i instalacja

Osoby updatujące PostgreSQL'a powinny najpierw zrobić backup bazy. Do zrobienia kopii bazy wykonujemy komendę pg_dumpall -U admin -d -D, gdzie admin to nazwa administratora bazy ( zazwyczaj 'postgres' ). Nie zrobienie tego grozi utratą danych podczas instalacji.

Jeżeli mamy już przygotowane archiwa możemy przystąpić do kompilacji i instalacji. Instalacja wymaga najpierw sprecyzowania, co chcemy mieć w bazie. Wszystkie bowiem biblioteki oraz narzędzia muszą istnieć w systemie już przed instalacją PostgreSQL'a. Dużego wyboru dodatkowych opcji nie ma, ale mimo wszystko mamy możliwość z takich dodatkowych rozszerzeń:

  • OpenSSL
  • Krb 4 oraz 5
  • PAM
  • Rendezvous
  • Java ( JDBC )
  • Perl
  • Python
  • Tcl/Tk

Pierwsze cztery dotyczą różnych sposobów autoryzacji, ostatnie trzy natomiast są to dodatkowe języki jakie można doinstalować do naszej bazy. Java to możliwość zbudowania sterowników do JDBC dla użycia w aplikacjach Javy. Gdy już wiemy, co chcemy mieć w bazie można przystąpić do kompilacji. Najpierw trzeba rozpakować archiwa. Można to zrobić w jakimkolwiek katalogu, np. w /tmp. W takim przypadku polecenie wyglądałoby tak ( zakładając, że archiwa PostgreSQL są w aktualnym katalogu ): export TEMP_PGPATH=$PWD && cd /tmp && tar -jxf $TEMP_PGPATH/postgresql-x.x.x.tar.bz2 && unset TEMP_PGPATH. Jeżeli ściągnęliście paczkę spakowaną jako tar.gz to możecie ją rozpakować zamieniając argument -jxf na -zxf. Następnie wchodzimy do katalogu który się utworzył ( /tmp/postgresql-x-x-x ). Teraz należy przygotować Makefile do kompilacji. Zrobi to za nas skrypt configure. Przed jej uruchomieniem należy dokładnie przeczytać wynik komendy ./configure --help. Potem już możemy wydać komendę configure z właściwymi parametrami ( wcześniej mieliśmy przemyśleć co chcemy mieć w bazie - teraz właśnie możemy z tego skorzystać ). Należy jeszcze sprecyzować parametr --prefix, który jest odpowiedzialny za miejsce instalacji bazy ( osobiście polecam --prefix=/usr/local, PostgreSQL sam zadba o porządek a obsługa będzie dużo łatwiejsza, gdyż /usr/local/bin jest częścią zmiennej $PATH ). Jeżeli polecenie zwróciło błąd powtarzamy je bez argumentu który wymagał skorzystania z jakiegoś rozszerzenia, którego brak wypatrzył PostgreSQL lub po prostu doinstalowujemy bibliotekę.

Gdy już wszystko jest gotowe możemy przystąpić do kompilacji. Przeprowadzamy ją poleceniem make. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze możemy albo zbudować paczkę albo po prostu wydać polecenie make install && make install-all-headers. Teraz możemy już udać się do następnej sekcji.

Informacje na podobny temat:
Wasze opinie
Wszystkie opinie użytkowników: (0)
Mentax.pl    NQ.pl- serwery z dodatkiem świętego spokoju...   
O nas | Kontakt | Mapa serwisu
Copyright (c) 2003-2024 php.pl    Wszystkie prawa zastrzeżone    Powered by eZ publish Content Management System eZ publish Content Management System